Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Garden Pole, Decorative Pole, Lamp Post, Gate Light |
| Pole Height | 3 m |
| Pole Type | Decorative |
| Design Style | Heritage |
| Color | Green |
| Finish | Painted |
| Application | Garden, Landscape, Campus, Resort, Park, Pathway |
| Base Shape | Square |
| Material | Aluminum |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Lamp Type | LED |
| Installation | Grouted Bolts |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Garden Pole, Decorative Pole, Gate Light, Lamp Post |
| Pole Height | 3 m |
| Design Style | Heritage |
| Finish | Painted |
| Base Shape | Round |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Color | Brown |
| Lamp Type | LED |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Decorative Pole, Gate Light, Garden Pole, Lamp Post |
| Pole Height | 2.5 m |
| Design Style | Heritage |
| Number Of Lamps | Double Head |
| Finish | Painted |
| Application | Park, Garden, Bungalow, Resort, Pathway |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Lamp Type | LED |
| Base Shape | Round |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Decorative Pole, Garden Pole, Lamp Post |
| Pole Height | 3 m |
| Design Style | Heritage |
| Finish | Antique Finish |
| Base Shape | Round |
| Number Of Arms | No Arm |
| Color | Black |
| Lamp Type | LED |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Lamp Post, Gate Light, Decorative Pole, Garden Pole |
| Pole Height | 3.5 m |
| Pole Type | Round |
| Design Style | Heritage |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Painted |
| Base Shape | Round |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finishing Type | standrad |
| Color | grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | AL 6082 |
| Pole Height | 3 m |
| Pole Shape | Square |
| Finish | Polished |
| Application | Parking, Street Lighting, Campus, Garden Lighting, Walkway |
| Arm Type | triple arm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India