We have a strong and trusted client base across Delhi, Haryana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, Punjab, Himachal Pradesh, Rajasthan, Madhya Pradesh, and other regions. Specializing in bulk orders, we are committed to delivering quality products and building long-term business relationships.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Color | Brown, Green, Black, Grey, White, Golden |
| Design Style | Heritage |
| Pole Shape | Conical |
| Arm Type | Bracket Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Garden, Pathway, Campus, Resort, Park, Landscape |
| Material | Aluminum |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Base Material | Aluminum |
| Pole Height | 4 m |
| Height | 9m |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Antique |
| Material | Aluminum |
| Pole Height | 3.5 m |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Campus, Park, Landscape, Garden, Resort |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | White |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Color | Black, Brown, White, Green, Grey, Golden |
| Pole Height | 4 m |
| Design Style | Victorian |
| Top Diameter | 65 mm |
| Bottom Diameter | 140 mm |
| Application | Garden, Campus, Landscape, Resort, Park, Pathway |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Material | Aluminum |
| Standard | IS 1678 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Aluminum |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Campus, Park, Landscape, Resort, Garden, Pathway |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 6 m |
| Power Rating | 30 W |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP55 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Application Area | Street, Pathway, Parking, Garden, Park, Campus |
| Pole Color | Black |
| Material | Mild Steel |
| Pole Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black, Grey, Brown, Golden, Green, White |
| Design Style | Heritage |
| Pole Height | 2.5 m |
| Finish | Painted |
| Application | Landscape, Resort, Park, Garden, Pathway, Campus |
| Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Base Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Color | Black, White, Grey, Brown, Golden, Green |
| Design Style | Victorian |
| Pole Height | 3 m |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Garden, Park, Resort, Landscape, Campus |
| Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Base Material | Aluminum |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Aluminum |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Four Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Garden, Campus, Resort, Park, Landscape |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Golden |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Decorative |
| Material | Aluminium |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Thickness | 3 mm |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Modern |
| Material | Cast Iron |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Garden, Pathway, Landscape, Park, Campus, Resort |
| Base Material | Cast Iron |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Antique |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Park, Campus, Landscape, Garden, Resort, Pathway |
| Base Material | Mild Steel |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Campus, Resort, Park, Garden, Pathway, Landscape |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Resort, Park, Campus, Garden, Landscape |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3.5 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Resort, Landscape, Park, Garden, Pathway, Campus |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 6 m |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Landscape, Resort, Pathway, Garden, Campus, Park |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Number Of Arms | no ARM |
| Finish | Painted |
| Application | Resort, Pathway, Garden, Landscape, Park |
| Base Material | Mild Steel |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
| Pole Height | 3 m |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Material | Mild Steel |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Campus, Resort, Garden, Pathway, Landscape, Park |
| Base Material | Aluminum |
| Color | Black |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India