Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 4000 / Unit Get Latest Price
| Fixture Type | Hanging |
| Wattage | 12 W |
| Body Material | Ceramic and Aluminium |
| Power | 15W |
| Design Style | Traditional |
| Light Source | LED |
| Shape | Round |
| Light Type | Surface Light |
| Color Temperature | Warm White (3000K) |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Indoor |
| Mounting Type | Ceiling Mounted |
| Voltage | 220 V AC |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Nelson Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Painted |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India