Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 18 W |
| Body Material | Aluminium |
| Bollard Height | 450 mm |
| Height | 600 mm (2 ft) |
| Wattage | 15W |
| Light Color | Warm White |
| Light Source Type | LED |
| IP Rating | IP54 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Body Colour | Black |
| Application | Garden |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Pole Light |
| Light Source | LED |
| Power Source | Mains |
| Power Rating | 30 W |
| Color Temperature | Warm White |
| Ingress Protection | IP54 |
| Mounting Type | Ground Mounted |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Application Area | Garden, Farmhouse, Patio, Pathway, Balcony, Park, Resort |
| Control Type | Manual |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Decor Type | Lantern |
| Light Source | LED |
| Power Source | Mains |
| Color Temperature | Warm White |
| Ingress Protection | IP54 |
| Application Area | Balcony, Terrace, Resort, Patio, Event, Garden |
| Body Material | Aluminium |
| Control Type | On Off |
| String Length | 5 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India