Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 4 m |
| Power Rating | 30 W |
| Pole Material | MS |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP55 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Application Area | Street, Park, Garden, Parking, Campus, Pathway |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3580 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Post Top |
| Power Rating | 24 W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Ingress Protection | IP55 |
| Beam Angle | 36 Deg |
| Input Voltage | 240 V |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Control Type | On Off |
| Application Area | Landscape, Fountain, Facade, Garden, Pathway, Pool Side |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Post Top |
| Power Rating | 30 W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Ingress Protection | IP55 |
| Beam Angle | 24 Deg |
| Input Voltage | 230 V |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Control Type | On Off |
| Application Area | Garden, Pathway, Pool Side, Facade, Fountain, Landscape |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Flood Light |
| Power Rating | 24 W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Ingress Protection | IP55 |
| Beam Angle | 24 Deg |
| Input Voltage | 240 V |
| Body Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Bollard Light |
| Power Rating | 12 W |
| Bollard Height | 300 mm |
| Light Source | LED |
| Color Temperature | 3000 K |
| Ingress Protection | IP67 |
| Light Color | Warm White |
| Beam Angle | 24 Deg |
| IP Rating | IP67 |
| Input Voltage | 240 V |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Body Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Flood Light |
| Power Rating | 30 W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Ingress Protection | IP55 |
| Beam Angle | 24 Deg |
| Input Voltage | 240 V |
| Body Material | Aluminium |
| Control Type | On Off |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India