Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Victorian |
| Material | Aluminum |
| Pole Height | 3 m |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Landscape, Resort, Park, Garden, Pathway, Campus |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 m |
| Pole Shape | Round |
| Material | aluminium |
| Application | Chemical Plant, Street Lighting, Garden Lighting, Coastal Area, Industrial Area |
| Pole Thickness | 4 mm |
| Color | White |
| UV Resistance | UV Stabilized |
| Arm Type | Decorative Arm |
| Installation | Flange Mounted |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Victorian |
| Height | 3 M |
| Material | Aluminum |
| Pole Type | Round |
| Pole Height | 2 feet |
| Usage/Application | Outdoor |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Resort, Landscape, Park, Garden, Campus |
| Base Material | Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 6 Meter |
| Pole Type | Tubular |
| Power Rating | 30 W |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Pole Material | Aluminium |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Shape | Tubular |
| Application | Garden Lighting |
| Ingress Protection | IP67 |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Square |
| Power Rating | 120 W |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Pole Material | MS |
| Arm Type | Post Top |
| Pole Shape | Square |
| Application | Garden Lighting |
| Ingress Protection | IP65 |
| Finish | PU Painted |
| Thickness | 3 mm |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Decorative |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Arm Type | Single Arm |
| Application | Street Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Thickness | 3 mm |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Decorative |
| Material | Aluminium |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Decorative |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Street Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Color | Green, Brown, Black, White, Grey |
| Pole Height | 5 Meter |
| Design Style | Victorian |
| Pole Type | Tubular |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Arm Type | Double Arm |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Thickness | 3 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Shape | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Usage/Application | Street Light |
| Arm Type | Single Arm |
| Shape | Octagonal |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Brand | Nelson |
| Diameter | 9 metor |
| Size | 1 metor to 30 metor |
| Country of Origin | Made in India |
| Pole Height | 6 m |
| Height | 9m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 4 Meter |
| Pole Type | Square |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Arm Type | no arm |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bottom Diameter | 210 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Type | Square |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Arm Type | no arm |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Bottom Diameter | 135 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Bottom Across Flats | 140 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | No Arm |
| Mounting Type | Foundation Bolts |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | AL 6082 |
| Pole Height | 3 m |
| Pole Shape | Square |
| Material | ALUMINIUM |
| Pole Thickness | 4 mm |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Campus, Garden Lighting, Parking, Street Lighting, Walkway |
| Arm Type | No Arm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Tubular |
| Arm Type | Single Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Municipal Roads, Parking Area, Township Roads, Highways, Industrial Area |
| Door Opening | Single Door |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Steel Grade | IS 3589 |
| Wind Speed Rating | 50 m/s |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 m |
| Pole Shape | Decorative |
| Arm Type | Double Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Parking Area, Township Roads, Municipal Roads, Industrial Area, Highways |
| Door Opening | No Door |
| Mounting Type | Flange Mounted |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 3 Meter |
| Pole Shape | Square |
| Pole Type | Square |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Post Top |
| Application | Street Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Bottom Diameter | 200 mm |
| Thickness | 3 mm |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 Meter |
| Pole Type | Decorative |
| Material | Aluminium |
| Application | Garden Lighting |
| Finish | PU Painted |
| Bottom Diameter | 130 mm |
| Top Diameter | 70 mm |
| Thickness | 3 mm |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 5 Meter |
| Pole Type | Decorative |
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | AL 6063 |
| Pole Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Application | Garden Lighting, Campus, Walkway, Street Lighting, Parking |
| Arm Type | Double Arm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Height | 12 M |
| Pole Height | 10 m |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India