Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Signal Type | 3 aspect |
| Pole Height | 3 m |
| Light Source | LED |
| Power Rating | 40 W |
| Lens Dia | 200 mm |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP55 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Application Area | Campus, Street, Pathway, Park, Parking, Garden |
| Pole Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India