Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 2200 / Unit Get Latest Price
| Warranty | 2 Years |
| Brand | Nelson Lighting |
| Lens Type | Glass |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP40 |
| Usage/Application | Garden |
| Lighting Type | LED |
| Body Type | Back Choke |
| Luminous Flux | 6500 LM |
| Beam Angle | 90 Degree |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Factor | 0.97 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 90 to 325 V AC |
| Product Code | 70700 |
| Wattage | 100W |
| Power | 50 W |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Brand | Philips |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Light Color | Cool White |
| Body Type | Slim |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India