Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Design Style | Heritage |
| Height | 12 Feet |
| Pole Height | 2.5 m |
| Pole Type | Round |
| Number Of Lamps | Single Head |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Powder Coated |
| Application | Bungalow, Garden, Resort, Park, Pathway |
| Lamp Type | LED |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Color | White, Golden, Green, Grey, Brown, Black |
| Height | 6 M |
| Design Style | Heritage |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Pole Height | 3.5 m |
| Usage/Application | Outdoor |
| Finish | Painted |
| Application | Resort, Landscape, Park, Pathway, Garden, Campus |
| Material | Aluminum |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 160 w |
| Pole Material | GI |
| Pole Shape | Square |
| Ingress Protection | IP54 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Application Area | Parking, Campus, Park, Pathway, Garden, Street |
| Pole Color | Black |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Light Type | LED |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Conical |
| Shape | Round |
| Ingress Protection | IP67 |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Nelson Lighting |
| Height | 11 feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Single Arm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11000 / Unit Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Usage | Lamp Post |
| Body Material | CI |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 40 W |
| Design Style | Victorian |
| Number Of Lamps | Single Head |
| Finish | Painted |
| Pole Shape | ornamental |
| Application | Pathway, Garden, Bungalow, Resort, Park |
| Ingress Protection | IP65 |
| Lamp Type | LED |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | Nelson Lighting |
| Usage/Application | Garden |
| Height | 10 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Pole Material | Aluminium |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 4 m |
| Pole Type | ORNAMENTAL |
| Power Rating | 40 W |
| Material | aluminium |
| Pole Material | MS |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Garden Lighting |
| Arm Type | Double Arm |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP55 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Application Area | Park, Parking, Garden, Street, Pathway, Campus |
| Pole Color | Brown |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Color | Golden, Green, Brown, Grey, Black, White |
| Design Style | Victorian |
| Pole Height | 3.5 m |
| Power Rating | 30 W |
| Finish | Painted |
| Pole Shape | Conical |
| Application | Landscape, Resort, Garden, Campus, Park, Pathway |
| Ingress Protection | IP65 |
| Material | Aluminum |
| IP Rating | IP 65 |
| Brand | Nelson Lighting |
| Usage/Application | Garden |
| Height | 20 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Single Arm |
| Body Material | Iron |
| Pole Material | Aluminium |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Pole Material | MS |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP67 |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 55 |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Nelson Lighting |
| Lighting Type | Led |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Height | 8 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Single Arm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Height | 12 feet |
| Body Material | Aluminium |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Usage/Application | Garden |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP67 |
| Brand | Nelson Lighting |
| IP Rating | IP65 |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Single Arm |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Color | Grey, Brown, Green, White, Black, Golden |
| Design Style | Heritage |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Finish | Painted |
| Application | Garden, Park, Landscape, Resort, Campus, Pathway |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 6 M |
| Pole Height | 4 m |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Color | Green, Black, Golden, White, Brown, Grey |
| Height | 6 M |
| Pole Type | Round |
| Pole Height | 3.5 m |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Painted |
| Application | Campus, Resort, Park, Pathway, Landscape, Garden |
| Material | Aluminum |
| Surface Finish | standrad |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Usage | Garden Pole, Gate Light, Decorative Pole, Lamp Post |
| Pole Type | Round |
| Pole Height | 3.5 m |
| Number Of Lamps | Double Head |
| Design Style | Antique |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Antique Finish |
| Application | Park, Bungalow, Resort, Garden, Pathway |
| Lamp Type | LED |
| Number Of Arms | Double Arm |
| Finishing Type | standrad |
| Base Shape | Round |
| Weight | standrad |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1650 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 12 W |
| Bollard Height | 600 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP55 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Lighting Type | LED |
| Dimension | standrad |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Fixture Type | Post Top |
| Body Material | Aluminium |
| Color | Grey, White, Golden, Green, Brown, Black |
| Light Type | LED |
| Design Style | Heritage |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Usage/Application | Garden |
| Finish | Painted |
| Pole Material | Aluminium |
| Application | Campus, Garden, Pathway, Resort, Park, Landscape |
| Pole Shape | ornamental |
| Material | Aluminum |
| Ingress Protection | IP67 |
| Brand | Nelson Lighting |
| Color Temperature | 3000 K |
| IP Rating | IP55 |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Arms | Dual Arm |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Lamp Type | LED |
| Light Type | LED |
| Wattage | 24 W |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 30 W |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Pole Diameter | 60 mm |
| Pole Material | Aluminium |
| Housing Material | Aluminium |
| Pole Shape | Octagonal |
| Diffuser Material | Polycarbonate |
| Ingress Protection | IP55 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Application Area | Parking, Pathway, Street, Park, Campus, Garden |
| Pole Color | Grey |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Light Type | LED |
| Pole Height | 6 m |
| Power Rating | 40 W |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Conical |
| Ingress Protection | IP67 |
| Shape | Round |
| Brand | Nelson Lighting |
| Usage/Application | Garden |
| Lighting Type | Led |
| Height | 10 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 4 m |
| Power Rating | 30 W |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP67 |
| Material | GI |
| Pole Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Pole Height | 3 m |
| Power Rating | 40 W |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Ornamental |
| Ingress Protection | IP66 |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India