Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 1600 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 18 W |
| Body Material | Aluminium |
| Bollard Height | 450 mm |
| Light Color | Warm White |
| Mounting Type | Surface |
| Working Voltage | 24 V DC |
| IP Rating | IP 55 |
| Power | 24 W |
| Usage/Application | Garden, Terrace, etc |
| Lighting Color | Natural White |
| Lighting Type | LED |
| Weight | 1.8 kg |
| Brand | Nelson Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Power | Plug-In |
| Power Rating | 24 W |
| Bollard Height | 600 mm |
| Height | 2 feet |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Surface |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP67 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Home |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 24 W |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Bollard Height | 600 mm |
| Height | 600 mm (2 ft) |
| Wattage | 20W |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP67 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Shape | Square |
| Lighting Color | Natural White, Cold White, Warm White |
| Lighting Type | Bulb, Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Aluminium |
| Power Rating | 12 W |
| Height | 600 mm (2 ft) |
| Bollard Height | 600 mm |
| Wattage | 18W |
| Light Source Type | LED |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP67 |
| Color Temperature | Warm White |
| Shape | Round |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Lighting Color | Cold White, Natural White, Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Unit Get Latest Price
| Power Rating | 12 W |
| Body Material | Aluminium |
| Bollard Height | 600 mm |
| Light Color | Warm White |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Working Voltage | 24 V DC |
| IP Rating | IP 55 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Garden |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Light Type | LED |
| Material | Aluminium |
| Pole Height | 4 m |
| Power Rating | 60 W |
| Pole Material | Aluminium |
| Pole Shape | Tubular |
| Ingress Protection | IP65 |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Warm White, Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 15 W |
| Bollard Height | 600 mm |
| Body Material | Aluminium |
| Height | 2 feet |
| Material | Aluminum |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP67 |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 12 W |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Iron |
| Bollard Height | 600 mm |
| Height | 600 mm (2 ft) |
| Wattage | 20W |
| Light Color | Warm White |
| Light Source Type | LED |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Color Temperature | Warm White |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Cold White, Warm White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India