Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Unit Get Latest Price
| Height | 9 Feet |
| Pole Height | 5 m |
| Pole Type | Single-Arm |
| Pole Shape | Decorative |
| Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Street |
| Pole Thickness | 4 mm |
| Arm Type | Double Arm |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 6500 / Unit Get Latest Price
| Color | Black |
| Height | 12 Feet |
| Design Style | Victorian |
| Pole Type | Single-Arm |
| Pole Height | 3.5 m |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Antique Finish, Hot Dip Galvanized, Painted, Powder Coated |
| Application | Park, Resort, Landscape, Pathway, Campus, Garden |
| Material | Aluminium |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 12000 / Unit Get Latest Price
| Color | Golden, Green, Black, Brown, Grey, White |
| Height | 8 Feet |
| Pole Type | Single-Arm |
| Pole Height | 3.5 m |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Painted |
| Application | Pathway, Landscape, Campus, Park, Garden, Resort |
| Material | Aluminium |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Shape | Square |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Height | 10 feet |
| Pole Shape | Octagonal |
| Pole Type | Single-Arm |
| Arm Type | Single Arm |
| Usage/Application | Street |
| Finish | Hot Dip Galvanized |
| Application | Municipal Roads, Industrial Area, Township Roads, Highways, Parking Area |
| Door Opening | Double Door |
| Material | MS |
| Surface Finish | Colour Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Usage/Application | Street Light |
| Arm Type | No Arm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Application | Solar Street Light, Garden Lighting, Industrial Area, Street Lighting, Parking Area |
| Brand | Nelson Lighting |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Height | 9 m |
| Pole Height | 6 m |
| Pole Shape | Round |
| Type | Single Arm |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Height | 6 M |
| Material | Aluminum |
| Pole Type | Dual-Arm |
| Pole Height | 3.5 m |
| Number Of Arms | Multi Arm |
| Finish | Painted |
| Application | Landscape, Garden, Resort, Campus, Pathway, Park |
| Color | Black, Brown, Grey, Golden, Green, White |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Outdoor |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Height | 12 m |
| Light Source Type | LED |
| Pole Type | Round |
| Style | Decorative |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street |
| Finish Color | Black |
| Number of Heads | Single Head |
| Voltage | 240V |
| Arm Type | post top |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Height | 12 m |
| Light Source Type | LED |
| Pole Type | Round |
| Style | Decorative |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street |
| Finish Color | Black |
| Number of Heads | Single Head |
| Voltage | 12V |
| Arm Type | post top |
| Finish Type | Standrad |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Light Source Type | LED |
| Pole Type | Round |
| Style | Decorative |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Street |
| Finish Color | Black |
| Number of Heads | Single Head |
| Voltage | 240V |
| Arm Type | post top |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 9 m |
| Pole Shape | Octagonal |
| Material | Mild Steel |
| Pole Thickness | 4 mm |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 6 m |
| Top Across Flats | 70 mm |
| Pole Shape | Octagonal |
| Bottom Across Flats | 130 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Galvanizing | Hot Dip Galvanized |
| Arm Type | Single Arm |
| Surface Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Mounting Type | Foundation Bolt |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Height | 9 M |
| Alloy Grade | AL 6082 |
| Pole Height | 9 m |
| Pole Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Application | Campus, Parking, Street Lighting, Garden Lighting, Walkway |
| Arm Type | No Arm |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 10 Piece
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India