Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 3500 / Unit Get Latest Price
| Body Material | Black Metal & Glass |
| Light Type | Bollard Light |
| Bollard Height | 600 mm |
| Light Source | LED |
| Power Rating | 20 W |
| Usage/Application | Decorative |
| Wattage | 24W |
| Design | Square / Cube |
| Light Color | Warm White |
| Working Voltage | 24 V DC |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP 55 |
| Power | 18 W |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 2200 / Unit Get Latest Price
| Lamp Type | Post Top Lamp |
| Body Material | Ceramic and Iron |
| Lighting Source | LED |
| Light Source | LED (Integrated) |
| Finish | Black |
| Wattage | 24W |
| Design | Antique / Heritage |
| Wattage Support | Up to 40 W |
| Light Color | Warm White |
| Application Area | Hotel, Garden, Resort, Restaurant |
| IP Rating | IP 55 |
| Power | 25 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
₹ 1900 / Unit Get Latest Price
| Light Type | post top light |
| Body Material | Black Metal & Glass |
| Light Source | LED (Integrated) |
| Length | 3 m |
| Light Color | Warm White |
| Usage/Application | Gate |
| Wattage | 24W |
| Number Of LED | 20 LED |
| Design | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Power | 12 W |
| IP Rating | IP 65 |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nelson Lighting |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India