Established in 1990, "NELSON LIGHTING INDUSTRY" is a leading organization engaged in the area of manufacturing, trading and wholesaling a broad plethora of Octagonal pole, M.S Tublar pole, G.I Pole, Garden Pole, Light Pole, LED Panel Light, LED Flood Light, Street Light Pole, LED Street Light and High Mast Light Pole etc. In their development process, we assure that only top notch basic material is used by our professionals along with ultra-modern tools and machinery. Besides this, we check these on a variety of grounds before finally shipping them at the destination of our customers. we have acquired a reputed stature in the industry.
₹ 52000 / Unit Get Latest Price
| Number Of Fixtures | 8 Fixtures |
| Pole Type | Polygonal |
| Lowering System | Fixed Headframe |
| Usage/Application | Highway |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Application | Highway Junction |
| Material | Aluminium |
| Lighting Color | Cool White |
| Wind Speed Rating | 33 m/s |
| Foundation Type | Pile Foundation |
| Control Panel | Manual Control |
| IP Rating | IP55 |
| Power | 1200 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottom Diameter of Mast | 400 mm |
| Top Diameter of Mast | 200 mm |
| Mast Height | 20 m |
| Height | 16 m |
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Pole Height | 12 m |
| Pole Shape | Stepped Tubular |
| Material | Galvanized Iron |
| Steel Grade | IS 2062 |
| Pole Thickness | 3 mm |
| Arm Type | multiple arms |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Highway |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 12 m |
| Total Wattage | 480 W |
| LED Brand | Philips |
| Light Block Color | Cool White |
| Lighting Color | Cool White |
| No. of Luminaries | 6 Nos |
| Usage/Application | Highways |
| System Voltage | 240 V AC |
| CCT | 3000 K |
| Beam Angle | Wide |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 49000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Fixtures | 8 Fixtures |
| Pole Type | Octagonal |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Usage/Application | Highway |
| Fixture Type | LED Flood Light |
| Application | Port, Highway Junction, Airport, Industrial Yard, Railway Yard, Stadium |
| Country of Origin | Made in India |
| Mast Height | 16 m |
| Pole Height | 12 Meter |
₹ 52000 / Piece Get Latest Price
| Mast Height | 16 m |
| Light Source | High Mast Sodium |
| Total Wattage | 600 W |
| LED Brand | Philips |
| No. of Luminaries | 6 Nos |
| Usage/Application | Highways |
| System Voltage | 240 V AC |
| CCT | 3000 K |
| Lighting Type | LED |
| Number Of Lights | 12.0 |
| Lighting Color | cool white |
| Beam Angle | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
Md Faizan Ahmed (Proprietor)
Nelson Lighting
B1/1632, Mansarover Park
Shahdara, New Delhi - 110032, Delhi, India